O nás

Kulturou Severoamerických Indiánů se zabýváme cca 40 let. Začínali jsme šitím týpí z prostěradel podle Setonových Dvou divochů, pokračovali prvními neumělými výšivkami z korálků, spojovali náš zájem o Indiány s naším dalším koníčkem – trampováním. Seznámili jsme se s několika dalšími lidmi z celého Československa a společně se pokoušeli shánět nejrůznější materiály, ať už literaturu či korálky, kůže, látky na týpí a ostatní potřeby pro pobyt v přírodě v indiánském duchu.

Po převratu 1989 jsme hltali nové zdroje informací a podíleli se na obrovském boomu indiánského hnutí v Čechách. Byli jsme u založení celostátní organizace zabývající se indiánskou kulturou – Indian Corralu. Organizovali jsme letní tábor v roce 1992, na který přijeli s kanadskými filmaři také Indiáni z kmene Cree a Ojibwa. V roce 1994 jsme se za nimi vydali na horní Saskatchewan, kde jsme s nimi strávili léto. O dva roky později jsme na naší jedenáct tisíc kilometrů dlouhé cestě poznávali Indiánské rezervace a muzea ve Spojených Státech Amerických, pořídili stovky fotografií a získali nezapomenutelné dojmy.

Firmu MATO jsme založili na jaře 1990. Původní záměr byl vyrábět potřeby pro naše známé – indiánské hobbysty. Brzy nás však oslovili lidé z nejrůznějších zájmových i společenských vrstev –vyráběli jsme i kostýmy pro Národní divadlo či filmové ateliéry. Naše výrobky najdete v mnoha bytech a kancelářích jako dekoraci, pořizují si je lidé, kteří chtějí udělat radost svým blízkým výjimečným dárkem.

V poslední době jsme se pro velký zájem specializovali výhradně na výrobu šamanských (rámových) bubnů. Používají je lidé se zájmem o Indiány, středověk, Kelty, šamanismus, ethnomusic, ale výborně se osvědčují také při muzikoterapii.